Logo EXAvik
20.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.
2.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.
2.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.

Pavel Brom - majitel, zvukový a hudební režisér

Pavel Brom se narodil na soutoku Vltavy a Lužnice v jižních Čechách, v městečku Týn nad Vltavou. S muzikou se seznámil díky svým starším bratrům, kteří ho přivedli k Beatles, Simonovi a Garfunklovi, Bee Gees ... Ve třinácti letech ho zcela okouzlila kytara - opět vypůjčená od odrostlejších sourozenců – na kterou pak pilně cvičil a hrál s naplno puštěnou rozhlasovou stanicí Östereich Drei. Tam mu pouštěli nejen spousty dobré rockové muziky, ale také jazz. Již v té době začíná zjišťovat, že se hudba stává jeho celoživotní láskou.

Základy rockového muzikantství a první kytarové ostruhy získal ve skupině Hubertus, se kterou začal hrát ve svých sedmnácti letech. Přiznává, že ve svém hudebním životě měl vesměs obrovské štěstí na své spoluhráče - dobré muzikanty a velké hudební osobnosti. Po čtyřech letech působení v Hubertusu z kapely odchází a začíná spolupracovat s písničkářem Standou Kahudou, se kterým zakládá folkové duo Kahuda s Bromem, které si posléze zahraje i na velké Portě v Plzni roku 1987

Po roce vstupuje do folkové skupiny Kurzy šití, s níž se na velkou Portu podívá ještě čtyřikrát. Jako kytarista dále vystupoval i se skupinami Pesstallozi a Roadhouse.

V roce 1994 Pavla Broma oslovil jeden z tehdejších majitelů rozšiřujícího se studia Avik Jiří Sláma s tím, zda by si nechtěl zkusit práci zvukového technika. Prvním zvukařským krůčkům se učil od Přemka Haase, se kterým v různé formě spolupracuje v podstatě až do dnešní doby.

Studio v dalších letech ještě jednou změnilo majitele, až se nakonec v roce 2004 dostalo přímo do jeho rukou, již s novým názvem ExAvik. Přesto se však studio ubírá stále stejnou cestou, kterou se vydalo již v úplných prvopočátcích nahrávání před rokem 1989. A to cestou poctivé práce a lidského přístupu ke každému muzikantovi.

Pavlovi Bromovi už prošlo rukama a mixážním pultem na stovky kapel. Výsledkem je na 300 CD, kolem 40 filmů (dabing), stovky reklam a mnoho dalších projektů a aktivit spojených s činností nahrávacího studia. Sám nechce vyzdvihovat nějaké své nejlepší či nejzajímavější nahrávky, protože pro něj je úžasnou věcí každá dobře odvedená práce a spokojenost muzikantů.

Svou zvukařskou profesi úzce propojuje s hudební režií a do své práce se snaží vkládat veškeré své zkušenosti i velkou část svého srdce. Jestli ho tedy chcete poznat osobněji, poslechněte si některou jím natočenou desku, nebo ho navštivte přímo v ExAviku.


Petr Říha - majitel, muzikant a velká duše studia www.lord-rock.cz

 

Miloš Bešta - producent, muzikant a spřízněná duše www.milosbesta.cz

 

Josef Justich